Drukarka laserowa czy atramentowa? Która lepsza?

Wielu osobom wydaje się, że w czasach nastawionych na ekologię, drukarki będą powoli odchodziły do lamusa. Urządzenia jednak wciąż mają się świetnie. Wiele osób skarży się, że nie jest w stanie przez długi czas pracować z tekstem na komputerze, tablecie czy smartfonie, a czytanie z kartki przynosi im prawdziwą przyjemność. Wszyscy zadają sobie jedno pytanie: jaką drukarkę kupić do domu? Od drukowania nie da się też uciec w przypadku szkoły, studiów czy urzędów. Miejscami jest ono także wymuszone przepisami prawa. Dobra drukarka do domu to przede wszystkim taka, która sprosta naszym potrzebom. W zależności od tego, jaki rodzaj urządzenia wybierzemy, najlepsza drukarka do domu może być laserowa lub atramentowa. Czy tania drukarka do domu to dobry wybór? Jaką drukarkę wybrać?

Czym różni się drukarka atramentowa od laserowej?

Drukarka laserowa do domu od atramentowej różni się przede wszystkim technologią działania. W drukarce atramentowej znajduje się tusz, a w modelach laserowych – toner. Są to dwa, zupełnie inne nośniki druku.

Tak jak wiemy, tusz wykorzystywany jest w drukarkach atramentowych. Jest to pigment w płynnej postaci, który znajduje się w kartridżu. Ten niekiedy łączy się z szyną drukującą, na której umieszczona jest głowica, przesuwająca się liniowo – w poprzek po powierzchni papieru. Głowica co chwilę zatrzymuje się w celu naniesienia na kartkę tuszu. Atrament uwalniany jest pod wpływem bąbelków, gazu lub pary. Specjalne dysze zamontowane w drukarce wystrzeliwują w wyznaczonych momentach miliony kropelek tuszu, który następnie wsiąka w papier. Właśnie dlatego dokumenty z drukarek atramentowych niekiedy zniekształcają papier i bardzo często muszą odleżeć chwilę, aby wyschnąć.

Drukarka laserowa do swojego działania wykorzystuje toner, który składa się z cząsteczek żywicy termoplastycznej, żelaza oraz pigmentu. Pod wpływem światła laserowego, na światłoczuły bęben przeniesiony zostaje utajony obraz wydruku, gdzie przyczepiają się do niego cząsteczki proszku z tonera. Za sprawą elektrostatyki wiążą się one z kartką papieru. Ostatni etap druku to jego utrwalenie. Papier przechodzi wówczas przez fuser, a proszek naniesiony na kartkę zostaje w nią wprasowany, czego efektem jest wydruk o dużej trwałości. Jaka będzie najlepsza drukarka? Jaka drukarkę wybrać?

Wady i zalety drukarek atramentowych

Czy możemy jednoznacznie stwierdzić, jaka jest lepsza drukarka? Absolutnie nie. Wszystko zależy bowiem od naszych potrzeb. Jaką drukarkę wybrać? Sprawdź wady i zalety drukarek atramentowych!

Zalety drukarek atramentowych

Najlepsza drukarka do domu to taka, której cena będzie niewielka. To, na co jako pierwsze zwracamy uwagę w modelach atramentowych to przede wszystkim ich cena. Ranking drukarek kolorowych do domu przedstawia wiele modeli atramentowych, których ceny zaczynają się już od 150 zł! Tego typu urządzenia sprawdzą się przede wszystkim wtedy, gdy zależy nam na wysokiej jakości kolorowych wydrukach. Bardzo często wybierają je osoby, które na co dzień zajmują się grafiką oraz fotografią.

Najlepsza drukarka atramentowa cechuje się:

  • niską ceną,
  • doskonałą, choć mniej trwałą jakością druku,
  • możliwością druku w kolorze,
  • wygodną, intuicyjną obsługą,
  • w przypadku nowszych modeli – cichą pracą,
  • niskim zużyciem energii,
  • niewielkim rozmiarem urządzenia,
  • dużą mobilnością
  • większą możliwością drukowania zdjęć, plakatów i innych materiałów.

Wady drukarek atramentowych

To, co jest szczególnie ważne w drukarkach atramentowych to obecność mikroskopijnych dysz, wystrzeliwujących malutkie krople tuszu. Wspomniane zasobniki z tuszem do drukarki atramentowej wymagają regularnej wymiany, przy czym ich cena różni się w zależności od konkretnego modelu i producenta. Mimo tego, że same urządzenia nie są drogie, koszty ich eksploatacji określa się między średniki a wysokimi.

Pewną niedogodnością drukarek atramentowych może być też ich niższa wydajność. Czas drukowania pojedynczych kartek wynosi tu nawet kilkanaście sekund. Co więcej, znajdujący się w drukarkach atramentowych tusz może też zasychać w momencie, kiedy urządzenie używane jest naprawdę rzadko.

Biorąc pod uwagę zakup starszego modelu, należy wziąć też pod uwagę jego głośniejszą pracę. 

Wady i zalety drukarek laserowych

Zalety drukarek laserowych

Dobra drukarka laserowa to z kolei niskie koszty użytkowania i wysoka jakość wydruku. W porównaniu do poprzedniego modelu, w tym przypadku nie zachodzi konieczność regularnej wymiany tuszu. Zamiast tego, urządzenie wyposażone jest we wspomniany wcześniej toner. Szybkość działania oraz przeciętna wydajność to kolejne cechy drukarek laserowych. Ranking dobrych drukarek laserowych do domu odnajdziesz na naszej stronie!

Pomimo wyższej ceny urządzeń laserowych, w przypadku częstego korzystania z nich, koszty wydruku zmniejszają się nawet o 20% w porównaniu z drukarkami atramentowymi. To, co przemawia na korzyść urządzeń laserowych to też niższe koszty eksploatacji. Nie zachodzi tu bowiem konieczność regularnego wymieniania tuszu, a toner starcza na więcej druków w porównaniu do przeciętnego tuszu.

Do zalet drukarki laserowej zaliczamy:

  • wysoką wydajność tonera,
  • dobrą trwałość wydruków,
  • niski koszt eksploatacji urządzenia przy częstym użytkowaniu,
  • szybki wydruk.

Wady drukarek laserowych

Decydując się na zakup drukarki laserowej, musimy zmierzyć się przede wszystkim z wyższą ceną urządzenia. Należy być też świadomym niższej jakości samych wydruków. W tego typu modelach nie mamy zazwyczaj możliwości modyfikowania jej. To co jest istotne to także kolor druku. W wielu drukarkach laserowych nadal nie ma możliwości kolorowego wydruku. Drukarki laserowe są też większe w porównaniu do modelu atramentowych.

Drukarka laserowa czy atramentowa - która lepsza?
Drukarka laserowa czy atramentowa – która lepsza?

Co to jest tusz?

Tusz, w przeciwieństwie do tonerów wykorzystywanych w drukarkach laserowych, wykorzystywany jest w modelach atramentowych. Jest to nic innego jak barwiący, szybkoschnący, wodoodporny, kolorowy bądź czarny środek. Pojemnik z tuszem wyposażony jest w elektronikę, która umożliwia komunikację pomiędzy nim a drukarką, co pozwala na wykonanie druku. Sam tusz do drukarki stanowi najczęściej połączenie wody i pigmentu, który nadaje określoną barwę. Biorąc pod uwagę jego skład chemiczny, jest to złożona mieszanka, w której znajdują się m.in. humektanty mające zdolność do wchłaniania wilgoci oraz wiązania się z wodą, polimery czy też konserwanty. Jakość tuszu zależy przede wszystkim od proporcji poszczególnych składników.

Porównanie kosztów eksploatacji i wydajności

Zarówno drukarka laserowa kolorowa, jak i drukarka laserowa czarno-biała to znacznie bardziej nowoczesne rozwiązania w porównaniu do drukarki atramentowej. Właśnie dlatego cena ich zakupu jest zazwyczaj wyższa. Niestety, sytuacja wygląda podobnie z oryginalnymi tonerami, których cena znacznie różni się od wkładów czy butelek tuszowych. Co ważne, w przypadku wielu drukarek laserowych dostępne są tańsze zamienniki, co pozwala na znaczące ograniczenie wydatków eksploatacyjnych. Dzięki temu ich koszt niekiedy zbliży się do urządzeń na tusz. Wydajność urządzeń jest podobna. Dobrej jakości drukarka laserowa będzie w stanie przetrwać kilka lat w niezniszczonym stanie – tak samo, jak drukarka atramentowa. Biorąc pod uwagę wydajność tonerów w porównaniu to tuszów, przy częstym druku zdecydowanie bardziej opłacalne będzie skorzystanie z tonera.

Rekompensują to jednak koszty zużycia energii. Przeciętna drukarka laserowa podczas pracy zużywa ok. 500 watów, a w trybie czuwania ok. 16 watów. Drukarka laserowa to z kolei zużycie energii na poziomie ok. 13 watów podczas pracy.

Porównując ceny części poszczególnych drukarek, oba rodzaje mają mniej i bardziej kosztowne elementy. Tanie drukarki atramentowe bardzo często mają nietrwałe głowice, których naprawa przewyższa wartość urządzenia. Drukarka laserowa monochromatyczna posiada z kolei komorę drukującą oraz bęben, które również w przypadku uszkodzenia nie są tanie w naprawie. Jaką wybrać drukarkę do domu, a jaką do biura? Sprawdź ranking drukarek atramentowych!

Drukarka atramentowa czy laserowa do domu i biura?
Drukarka atramentowa czy laserowa do domu i biura?

Drukarka do domu laserowa czy atramentowa?

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe aspekty, dobra drukarka do domu to taka, która sprosta naszym oczekiwaniom. W warunkach domowych zazwyczaj bardziej sprawdzą się modele atramentowe. Predestynuje się je także w mniejszych firmach. Pomimo tego, że w przeliczeniu na wydrukowaną stronę są one mniej ekonomiczne od urządzeń laserowych, o wiele lepiej radzą sobie z wydrukiem koloru. W połączeniu z papierem fotograficznym pozwolą na uzyskanie naprawdę wysokiej jakości odbitek. Tego typu urządzenia produkowane są także w większych wersjach, które obsłużą np. kartki A3. Sprawdź ranking drukarek do domu i wybierz urządzenie, która sprosta Twoim wymaganiom!

Drukarka do biura laserowa czy atramentowa?

Jaką drukarkę wybrać do biura? W przypadku dużych firm doskonale sprawdzi się drukarka wielofunkcyjna, która ma możliwość drukowania, skanowania, duplikowania dokumentów czy obsługi FAX. Drukarki laserowe monochromatyczne będą stosunkowo tanim wyborem do niedużych biur, których w zupełności wystarczają wydruki czarno-białe. Tego typu urządzenia oferują tanią eksploatację oraz zadowalającą szybkość wydruku. Do większych firm, które muszą drukować szybciej, więcej i bardziej rozmaicie, doskonałym wyborem będą drukarki laserowe kolorowe, które poradzą sobie z naniesieniem na kartkę różnobarwnych grafik. 

FAQ Drukarka laserowa czy atramentowa? Która lepsza?

1. Jak nazywa się proszek do drukarki?

Proszek do drukarki to toner. Stosowany jest on w kserografii do otrzymywania obrazu. Wykorzystuje się go w drukarkach laserowych. W drukarkach atramentowych wykorzystuje się barwnik zwany tuszem.

2. Drukarka laserowa mono – co to znaczy?

Drukarka laserowa mono, nazywana także monochromatyczną to model urządzenia, który drukuje dokumenty jedynie w kolorze czarnym. Monochromatyczny to pojęcie, które składa się z dwóch członów: mono – z łaciny pojedynczy i chroma – z łaciny barwa. Wydruk z takiej drukarki jest zawsze czarnego koloru.

3. Na ile starcza tusz do drukarki atramentowej?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od rodzaju tuszu, a także tego czy jest on oryginałem czy zamiennikiem. Średnio określa się, że jeden oryginalny tusz pozwala na wydrukowanie 180 stron.